1398/07/03

عسل و سیاه دانه

A%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B9%D8%B3%D9%84-%D9%88-%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%AF%D9%88/"> عسل و دیابت نوع ۲) مراجعه کنید.

درمان کسیت های تخمدان با دوسین

در طب سنتی از جمله عوامل ایجاد کیست تخمدان سردی مزاج افراد است تحقیقات نشان میدهد مصرف روزانه سه قاشق چایخوری دوسین به مدت یک ماه تاثیر به سزائی در درمان کیست های تخمدان دارد و علاوه بر درمان کیست ها التهابات تخمدان ها را برطرف میکند. مصرف دوسین سردی را برطرف میکند و باعث ضد عفونی اندامهای داخلی میشود.

درمان جوش های صورت با دوسین

دوسین فواید زیادی دربهبود لک ها و بیماری های پوستی دارد . مصرف دوسین و همچنین مالیدن ترکیب سیاه دانه و عسل به پوست برای درمان جوش های بلغمی (جوش های بلغمی ، زیرپوستی و سفت هستند که معولا بدون التهاب هستند) مفید است. البته توجه داشته باشید استفاده از دوسین برای جوش های قرمز و پرالتهاب ممکن است نتیجه عکس بدهد و وضع پوست را بدتر کند.

لاغری و چربی سوزی با دوسین

در طب سنتی عامل اصلی چاقی سردی بدن و افزایش رطوبت در بدن عنوان شده است که باعث تجمع چربی و کاهش سوخت و ساز چربی در بدن فرد میشود، دوسین دارای طبیعت گرم و خشک است و از این طریق به کاهش رطوبت بدن و سوخت و ساز چربی و در نتیجه لاغری کمک میکند. دانه های سیاه دانه بسیار گرم و خشک است و سرشار از ترکیباتی آنتی اکسیدانی و مواد معدنی مانند (کلسیم، فسفر، پتاسیم، روی و سلنیوم) است و خاصیت چربی سوزی دارد و از این رو مصرف آن به لاغری و کاهش وزن بدن کمک می‌کند.

دوسین چیست؟ خواص درمانی و نحوه مصرف دوسین (سیاه دانه + عسل)

به جرات میتوان سیاه دانه را یکی از معجزات طبیعت نامید که از دیرباز در طب سنتی ایران وکشورهائی چون هند و چین توجه ویژه ای به آن شده است، در طب سنتی سیاه دانه برای لاغری و زیبائی و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان استفاده میشود. ترکیب سیاه دانه با عسل طبیعی باعث افزایش تاثیر درمانی سیاه دانه بر بدن میشود، در سیاه دانه بیش از ۱۰۰ ترکیب گیاهی شناخته شده است. اکثر خواص داروئی سیاه دانه مربوط به فنل ها و فلاونوئیدهای داخل روغن سیاه دانه است. ترکیب سیاه دانه با عسل در طب سنتی اصطلاحا دوسین نامیده میشود که در درمان بسیاری از بیماریها به کار میرود. در این مقاله شما را نحوه درست کردن دوسین، نحوه مصرف و خواص بی نظیر دوسین آشنا میکنیم.
تا کنون تحقیقات علمی زیادی بر روی خواص سیاه انه و عسل انجام شده است و خواص بسیاری برای آن ذکر شده است، در روایات اسلامی نیز در چندین مورد به خواص سیاه دانه و عسل اشاره شده است، چنانچه حضرت امام رضا (ع) در مودر خواص سیاه دانه و عسل فرموده اند: (أن حبة السوداء شفاء من كل داء إلا السام و عليكم بالعسل و حبة السوداء) ؛ درسياه دانه شفاي هر دردي است مگر مرگ  و بر شما باد به خوردن عسل و سياه دانه (بحارالانوار،ج۵۹،ص۲۲۷٫)

سیاه دانه گیاهی اعجاب انگیز

دانه های سیاه دانه (Nigella sativa) با طعم و عطر تند وتیز خود حاوی بیش از ۱۰۰ ترکیب شیمیایی هستند و برخی از این مواد هنوز کشف و شناسایی نشده اند اکثر بیماریهای بدن از۳ عامل التهابات، عفونت ها و تجمع رادیکال های آزاد در سلولهای بدن سرچشمه میگیرند که سیاه دانه هر سه عامل را خنثی میکند و نقش به سزائی در سلامتی بدن دارد .

مواد اصلی موجود در سیاه دانه

فنول های گیاهی و پروتئین ها مانند تيموكينون، دي مايكينون، تيموهيدروكينون و تيمول.
مونواساکاریدها به شکل گلوکز، رامنوز، کایلوز و آربینوز.
اسیدهای چرب به خصوص اسید لینولئیک و اسید اولئیک و کاروتن.
مواد معدنی مانند: کلسیم، آهن، مس، پتاسیم، فسفر.
ویتامین های B1، B2 و B3.

۱۲خاصیت داروئی سیاه دانه

 • – آنتی اکسیدان قوی
 • – جلوگیری از پیری
 • – ضد سرطان و مهار رشد تومورها
 • – ضد التهاب
 • – ضد باکتری و مهار کننده عفونت ها
 • – تقویت سیستم ایمنی بدن
 • – درمان فشار خون بالا
 • – ادرارآورو شستشو دهنده کلیه ها
 • ضد انعقاد
 • – ضددرد
 • -آنتی هیستامین و ضد حساسیت
 • – درمان زخم معده و عفونت های دستگاه گوارش

همچنین روغن سیاه دانه حاوی مقدار بالای فیتواسترول است که عاملی موثر برای تولید طبیعی هورمون ها، پیش ساز ویتامین D و اسید صفراوی است و برای بدن انسان ضروری است، همچنین این ماده در پیشگیری از اختلالات غدد درون ریز، کمبود ایمنی و بیماری قلبی عروقی کمک می کند.

طرز تهیه معجون سیاه دانه و عسل (طرز تهیه دوسین)

یک وزن سیاه دانه + ۲ وزن عسل طبیعی= دوسین
ابتدا دانه های سیاه دانه را کمی بکوبید تا به حالت نیمه در بیایند و سپس عسل را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید، در صورتی که به جای دانه سیاه دانه از روغن آن استفاده میکنید ۱ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه = ۲٫۵ قاشق چایخوری دانه سیاه دانه که به همین مقدار عسل را هم افزایش دهید.

 

نحوه مصرف دوسین

دوسین را ۳ بار در روز وهر بار به اندازه یک قاشق چای خوری مصرف کنید. یکبار نیم ساعت قبل از صبحانه، یکبار بعدازظهر و یکبار قبل از خواب. بعد از سه هفته مصرف را یک هفته قطع کنید و دوباره سه هفته مصرف کنید، حتما تاثیرات آنرا در بدن و سلامتی خود احساس خواهید کرد.

نکته مهم
اکثر ترکیبات فنولی و اسید های چرب روغن سیاه دانه در برابر اکسیژن هوا اکسید میشوند و بی خاصیت میشوند بنابراین حتما باید سیاه دانه به صورت تازه مصرف شود، تهیه دوسین و مخلوط کردن کوبیده سیاه دانه با عسل مانع اکسید شدن مواد موثره داروئی سیاه دانه میشود و تاثیر داروئی آنرا افزایش میدهد. برای نتیجه گیری بهتر تا حد امکان دوسین را به صورت تازه تهیه کنید، دوسین تا سه ماه در یخچال قابل نگهداری است ولی بهتراست دوسین بیش از دوهفته نماند و به صورت تازه مصرف شود.

درمان بیماری ها با دوسین

درمان بیماریهای عفونی و بهبود ایدز

مصرف دوسین باعث تقویت چشمگیر سیستم ایمنی بدن و سطح انتی بادیهای بدن میشود و از این طریق به درمان بیماریهای عفونی و افزایش مقاومت بدن بیمار در مقابل بیماریهایی چون ایدز کمک میکند، دکتر احمد قاضی در تحقیقات خود نشان داد مصرف سیاه دانه در گروهی از بیماران باعث افزایش چشمگیر تعداد گلبولهای سفید و سطح آنتی بادی در خون این افراد شد، با توجه به اینکه در بیماران ایدزی سیستم ایمنی بدن بیمار بسیار ضعیف میشود اینطور نتیجه گیری شد که مصرف دوسین برای افزایش تعداد گلبولهای سفید و بهبود بیماران ایدز بسیار موثر است.

درمان سرطان با مصرف سیاه دانه و عسل

یک نمونه شگفت انگیز از درمان سرطان با دوسین مربوط به داستان یک زن در یمن است که از مرحله ۳ سرطان رنج می برد و درمان طبیعی را انتخاب کرد. به او توصیه شد که سه بار در روز دانه های سیاهدانه با عسل علاوه بر سیر و عسل مصرف کند. پس از سه ماه، سرطان او به طور کامل ناپدید شد. این زن همچنان مصرف این غذاهای غنی از آنتی اکسیدان را حتی پس از درمان بیماری ادامه داد. ” این زن سرطان را با ۲ مخلوط طبیعی درمان کرد. بذر سیاه دانه با عسل ۳ بار در روز و سیر با عسل ۳ بار در روز.
عسل حاوی فلاونوئیدهای گل ها با تأثیرات قدرتمند هنگام وارد شدن به سلولهای بدن است. پس از مصرف، فلاونوئیدها بلافاصله سطح آنتی اکسیدانی را درون سلول ها افزایش می دهند، “آنها اکسیدان ها و رادیکال های آزاد داخل سلولها را تخریب می کنند و از تخریب کلاژن در بدن جلوگیری می کنند. ”
اخیرا تعداد زیادی از شرکت های دارویی عمده اثربخشی این فلاونوئیدهای گل را در حذف رادیکال های آزاد از بدن و بهبود عملکرد ایمنی بدن به اثبات رسانده اند و اکنون میلیون ها دلار صرف سرمایه گذاری برای تولید این مواد به صورت مصنوعی و اضافه کردن به داروها می کنند. (چرا مصنوعی، زمانی که آنها در طبیعت وجود دارد؟).

نه تنها عسل دارای اثرات ضد تومورال و مبارزه با سرطان است، اما محصولات دیگر کندو، مانند بره موم (پروپولیس) و ژله رویال در درمان سرطان اثرات فوق العاده ای دارند.

سیاه دانه جزء بهترین درمان های طبیعی در برابر سرطان!
طبق گزارش دکترمحمد یحیی در مقاله “نقش درمانی طب اسلامی
(Therapeutic Role of Prophetic Medicine Habbat El Baraka (Nigella sativa L.) – A Review”, published in World Applied Sciences Journal 7 (9): 1203-1208, 2009, and online on citeseerx.ist.psu.edu),
سیاه دانه فعالیت ضد سرطانی بارزی دارد: سیاه دانه میزان آسیب DNA را کاهش می دهد و از این طریق مانع ابتلا به سرطان زایی در بافت کولون ثانویه قرار گرفته در معرض عوامل سمی مانند آسوکسی متیان می شود [۵]. این محقق نشان داد مصرف مداوم روغن سیاه دانه تقریبا به اندازه داروی ۵-فلوروکورازیل در کشتن سلول های سرطانی کولون موثر است [۶]. به همین ترتیب، متاستاز کبدی تومورهایی مانند مزانشیوما پس از تجویز سیاه دانه به طور قابل توجهی کاهش یافت.

کنترل دیابت نوع ۲ با مصرف سیاه دانه و عسل

مصرف ملایم سیاه دانه و عسل سبب تنظیم قند خون و کاهش آن می شود . تنها با خورد ۲ گرم سیاه دانه در روز می توانید مقاومت به انسولین را کم کنید و عملکرد سلولهای بتا را بهبود بخشید و از این طریق کمک شایانی به کنترل قند خون خود کنید. جهت مطالعه بیشتر به مقاله (همه چیز در مورد