معجون عسل با سیاهدانه

صفحه اصلی / مطالب علمی و پژوهشی

1398/07/03

معجون عسل با سیاهدانه

با عسل خالص به نسبت مساوی است . یک قاشق مربا خوری از معجون به دست آمده ، صبح ناشتا همراه با برخی تمرینات ورزشی موجب تنظیم ضربان قلب و درمان اضطراب و تپش های قلب است .


-تقویت گردش خون : یک قاشق چای خوری از روغن سیاهدانه را با یک قاشق عسل خالص هراه با دو حبه سیر له شده مخلوط کرده و هر روز به مدت یک هفته میل کنید . به خاطر پیشگیری از مشکلات آلرژیک سیر و اجتناب از گرمی بیش از حد مزاج ، بهتر است مصرف این نسخه را از مقادیر ناچیز شروع کرده و به تدریج بر مقدار آن بیافزایید .

- کمک به کنترل روماتیسم : بیماران مبتلا به روماتیسم می توانند هر روز ناشتا یک قاشق عسل طبیعی گرم را که چند قطره روغن سیاهدانه به آن اضافه شود مصرف کنند . همچنین به منظور تسکین درد های ناشی از روماتیسم می توان موم عسل را با روغن سیاه دانه و روغن زیتون یا روغن حیوانی به نسبت مساوی مخلوط نموده و روی درد قبل از خواب مالیده و آن را با پارچه بست .

- درمان تنبلی کبد : برای تقویت فعالیت کبد غیر فعال یک کیلوگرم انجیر را در دو لیتر آب آن قدر بجوشانید که انجیر ها کاملا پخته شوند . سپس چهار قاشق غذا خوری عسل و پانزده قطره از روغن سیاهدانه را به آن اضافه کرده و در مخلوط کن بریزید . پس از آن که کاملا مخلوط شد ، آن را در شیشه ی در دار تمیزی ریخته و در یخچال قرار دهید . هنگام صبح و شب یک فنجان از آن بنوشید و این کار را تا یک هفته ادامه دهید .

 

 

فواید سیاهدانه و عسل

سیاهدانه و عسل هر کدام به تنهایی دارای خواص بسیاری هستند و زمانی که هر دوی آن ها را در کنار هم مصرف می کنیم ، خواص جدیدی نیز پیدا می کنند . در این مقاله ابتدا به خواص سیاهدانه و سپس به خواص ترکیب آن با عسل می پردازیم .


سیاهدانه چیست ؟

سیاهدانه گیاهی یک ساله و گلدار و بومی جنوب غربی آسیا است . دانه های این گیاه تیره رنگ ، سه گوش و دارای بویی مخصوص است . این گیاه در نواحی مختلف ایران یافت می شود . از قدیم الایام تا کنون از دانه های این گیاه به عنوان ادویه استفاده می شود .
 سیاهدانه در فرهنگ زردشتی از بهترین دارو هاست . ایرانیان از این دانه استفاده های بسیار می کردند و معتقد بودند برای ایمنی بدن بسیار مفید است . از سیاهدانه در شیرینیجات و شربت ها استفاده می شود . در ایران ، افغانستان و پاکستان ، روی بسیاری از نان ها سیاهدانه می پاشند . سیاهدانه در ترکیبات مختلف ، اثرات درمانی متفاوتی دارد و جهت اثر بخشی بیشتر آن ، باید به صورت خرد شده یا پودر شده مورد استفاده قرار بگیرد .

 

سیاهدانه در مذهب و طب سنتی

پیامبر اکرم می فرماید : " به راستی که سیاهدانه درمان و شفای هر بیماری جز مرگ است . "
امام صادق می فرماید : " سیاهدانه شفای هر بیماری است . ما از آن برای تب ، سر درد ، ورم چشم ، درد معده و هر درد دیگری استفاده می کنیم و به و وسیله ی آن از خدا شفا می گیریم . "
شخصی خدمت امام صادق از تکرر ادرار شکایت کرد ، حضرت فرمود : " سیاهدانه در آخر شب تناول کن ، من آن را می خورم برای تب و درد و چشم و درد شکم و جمیع درد ها و خدا با آن مرا شفا می دهد . "
همچنین شخصی خدمت امام صادق رسید و عرض کرد : " صدایی در شکمم می پیچد و ایجاد درد می کند ." حضرت فرمود :" چرا سیاهدانه و عسل نمی خوری؟ "
ابن سینا در قانون طب می نویسد : " سیاهدانه در مزاج ، گرم است . روغن سیاهدانه زگیل ها و خال ها را زدوده و در علاج لکه های سفید و پیسی موثر است . اگر سیاهدانه را با عسل و آب تناول نمایند ، درمان سنگ کلیه و مثانه است . "

 

خواص درمانی سیاهدانه

- ضد تشنج : سیاهدانه به دلیل داشتن ماده ای موسوم به تیموکیتون در دانه های خود ، می تواند موجب تاخیر در زمان شروع تشنج و کاهش مدت تشنج شود .
- قاعده آور
- شیر افزا : مصرف منظم سیاه دانه در ایام شیر دهی موجب افزایش حجم شیر مادر می شود ، طعم و عطر شیر را هم دلپذیر تر ساخته و اشتهای نوزاد را تحریک می کند .
- ضد کرم های انگل
- کمک به درمان مشکلات گوارشی
- تقویت پوست و مو
- تقویت دندان و لثه
- درمان سر درد
- کنترل قند و فشار خون
- رفع مشکلات تنفسی
- ضد درد و ورم مفاصل
- ضد اسهال
- رفع زود انزالی

 

ترکیب سیاهدانه و عسل

جهت تهیه ی این محصول ، سیاهدانه را پودر کرده و بلافاصله با عسل مخلوط می کنند تا اثر ان کاهش نیابد .  ترکیب عسل و سیاهدانه فواید بسیاری مانند ؛ نسبت مخلوط سیاهدانه با عسل بسته به مصارف درمانی مختلف ، متفاوت است .

 

خواص درمانی سیاهدانه و عسل

- درمان درد و ناراحتی های کلیوی : یک فنجان سیاهدانه را در یک لیتر آب به مدت پنج دقیقه روی حرارت ملایم بجوشانید . سپس آن را صاف کرده و با یک فنجان عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته ، هر روز صبح ناشتا یک فنجان از آن را میل کنید . این نوشیدنی را می توانید تا چند روز در یخچال نگه داری کنید .

-تسهیل زایمان : خوردن پودر سیاهدانه مخلوط با عسل تسکین دهنده ی درد رحم در هنگام زایمان است . بدین منظور با شروع درد زایمان هر یک تا دو ساعت  یک قاشق غذا خوری از عسل و سیاهدانه را که به نسبت مساوی با هم مخلوط کرده اید ، مصرف کنید . می توانید آن را قبل از مصرف در مقداری آب گرم حل کنید .


- درمان ضعف قلب : برخی از افراد مبتلا به تپش قلب و ناتوانی پمپاژ خون هستند که یکی از شیوه های کمک به درمان آن ، ترکیب روغن سیاهدانه